В’ячеслав Пономарьов у 2014 році підтримав бойовиків “ДНР” у Слов’янську й оголосив себе “народним мером”. Майже через 10 років справу щодо нього не передали до суду, юридичного покарання чоловік так і не поніс.
Про це повідомляє журналіст видання “Новини Краматорського району“.
Після захоплення Слов’янська проросійськими бойовиками навесні 2014 року законнообраний мер Неля Штепа підтримала окупантів, проте її все одно “відсторонили від влади”. На її місце поставили Пономарьова, який одразу ж зайнявся репресіями проти місцевих жителів.
На своїй “посаді” він пробув недовго, згодом його замінили на іншого колаборанта. 5 липня 2014 року, коли до Слов’янська зайшли українські військові, з’явилося відео з Пономарьовим, який втік до окупованого Донецька з іншими бойовиками. Надалі він практично зник з ефірів російських пропагандистів і про його долю було мало що відомо.
Пономарьов перебуває під санкціями ЄС, США, Британії та низки інших країн.
Кримінальне переслідування в Україні
Слов’янська окружна прокуратура у відповідь на запит видання повідомила, що слідчі поліції відкрили щодо Пономарьова кілька справ. “Народного мера” Слов’янська підозрюють в:
- Участі у складі не передбачених законом воєнізованих або збройних формувань у нападі на підприємства, установи, організації або на громадян, що призвело до загибелі людей чи інших тяжких наслідків;
- Незаконному позбавленні волі або викраденні людини;
- Розбої, поєднаному з проникненням у житло, інше приміщення чи сховище.
Донецька обласна прокуратура також повідомила, що стосовно Пономарьова відкрили кримінальне провадження за фактом створення терористичної групи чи терористичної організації, керівництва такою групою чи організацією або участі в ній, а також організаційного чи іншого сприяння створенню або діяльності терористичної групи чи терористичної організації.
У прокуратурі зазначили, що спеціальне досудове розслідування (заочний формат) проводять на підставі ухвали слідчого судді, однак за двома статтями обвинувачення, які висунуто Пономарьову, його провести не можна.
Заочне розслідування, а як результат заочний судовий розгляд, можливо провести лише у справі про викрадення людей. Однак прокурори зазначили, що в органів слідства немає достатніх відомостей, що Пономарьов переховується від правосуддя на тимчасово окупованій території України або Росії. Тому його не оголошено в міжнародний розшук.
Що про це говорять юристи
Адвокат ГО “Платформи прав людини” Євгеній Воробйов повідомив, що кримінальну справу щодо Пономарьова зупинено і фактично цей час не зарахують у строк притягнення підозрюваного до відповідальності. Простіше кажучи, справу не вийде потім закрити через те, що минуло багато часу.
Однак для того, щоб зрушити це з мертвої точки, необхідно слідчому винести постанову про відновлення розслідування.
У соціальних мережах і на платформі YouTube було опубліковано відеозаписи з Пономарьовим протягом останніх 10 років. Їх записували російські пропагандисти, що давало зрозуміти, що Пономарьов переховується на території РФ.
Адвокат Воробйов вважає, що такого формату відео можуть вважатися доказом перебування Пономарьова на території РФ. Тому прокурор або слідчий за наявності бажання може поновити цю кримінальну справу і довести її до суду.
Пономарьов воював на боці РФ у 2022 році
Навесні 2022 року російські війська вели запеклі бої за Лиман у Донецькій області. Після захоплення міста в мережі з’явився відеозапис із будівлі Лиманської міської ради, на якому був зафіксований чоловік, дуже схожий на Пономарьова.
Він заявив, що “до дому залишилося не далеко“, явно натякаючи на Слов’янськ. Згідно з положенням ч. 7 ст. 111-1 Кримінального кодексу, щодо Пономарьова можна відкрити нову кримінальну справу, адже добровільна участь громадянина України у збройних формуваннях держави-агресора потрапляє під ознаки вищезгаданої статті.
Однак на поточний момент Пономарьов перебуває лише в статусі підозрюваного, за злочини, які він міг скоювати у 2014 році. Приставка “міг” додається лише з тієї причини, що немає судового рішення в будь-якій справі, і фактично, людину не можна назвати винною в чомусь, якщо її вину не буде доведено в судовому порядку.
Посилання на авторський Telegram-канал журналіста Дмитра Браславського.