Українці не хочуть сплачувати податки через невпевненість у державних структурах та недовіру до них. І владі конче необхідно зайнятися цією проблемою. Зокрема, викоренити підозрілі держзакупівлі та детально звітувати про те, на що витрачаються гроші громадян.
Так, згідно з дослідженням CASE Україна, ключовою причиною небажання платити податки українці називають низькі доходи (80,3%). А вже на другому місці – впевненість, що сплачені гроші крадуть (73,6%).
Крім того, 65,8% опитаних вказали як причину неможливість впливати на те, куди держава витрачає податки. 59,8% також вважають, що держава надає держпослуги низької якості, а тому сплачуватиме їх податками безглуздо.
Дослідження проводилося Київським міжнародним інститутом соціології з 11 травня по 12 червня 2023 року. На основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів опитано 2013 респондентів у віці 18 років і старше. |
---|
“Небажання платити податки – це природний стан людини (і не тільки в Україні). Державі потрібно добре потурбуватися, щоб переконати її це робити. І каральні методи тут не допоможуть (особливо з українцями). Починати треба з іншого – точно не зі зйомок серіалів під час війни та ремонтів приміщень держадміністрацій на мільйони гривень”, – прокоментував результати дослідження засновник інвесткомпанії INVESTUDIO Андрій Масло.
Статистика лише підтверджує: державі необхідно подбати про прозорий розподіл доходів. Як показав досвід волонтерства, українці готові віддавати на загальне благо великі суми, але за умови, що отримають детальний звіт про використання коштів. Такий підхід слід було б запозичити і держструктурам, адже довіра громадян безпосередньо пов’язана з бажанням сплачувати податки.