Представник ВР Данило Гетманцев вважає, що провайдери не доплачують податки й не розвивають мережі належним чином.
Керівник інтернет-провайдера з Краматорська обурився висловлюваннями голови Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данила Гетманцева. Про це повідомляють «Новини Краматорського району».
За інформацією представника ВР України, в країні майже 2000 ФОПів, які надають нам послуги домашнього інтернету. Гетманцев вважає, що вони не доплачують податки й не розвивають мережі належним чином, а малі провайдери у відповідь — що саме вони забезпечують швидке просування технологій на нашому ринку і сплачують у бюджет точно не менше.
«Сьогодні напишу про сферу менш публічну, яка, використовуючи те, що вона не дуже «на виду», все ще намагається жити та працювати по-старому. Йдеться про надавачів доступу до фіксованого зв’язку та Інтернету»,- написав у своїй колонці на Главкомі голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.
Народний депутат України підкреслює, що вигода безсумнівна- отримуючи від одного користувача 219 грн доходу, при використанні спрощеної системи оподаткування з них сплачується усього 10,95 грн (!!!) податків, тоді як податкове навантаження на загальній системі склало б 75,34 грн — у сім разів вище.
Гетманце вважає цю галузь доволі багатою та такою, де доходи зростають. За його інформацією, загальні доходи від надання послуг фіксованого зв’язку у 2023 році склали 21,2 млрд грн. Це зростання порівняно з попереднім роком на 33,3%. Він порівнює це з доходами операторів мобільного зв’язку — 61,7 млрд. грн за минулий рік. Темпи збільшення — лише 9,8%.
Пан Гетманцев наводить пару прикладів того, як доволі великі гравці на ринку надання доступу до інтернету працюють через ФОПи:
1. «Відомий оператор «Т», який пропонує телебачення та інтернет і має понад 320 000 абонентів. Насправді це мережа, до якої входить 288 (!!!) суб’єктів господарювання.
2. Інший провайдер «Л», який обслуговує більше 210 000 абонентів, де-факто складається з 80 «спрощенців»».
На двох, як пише нардеп, ці два гравці отримали дохід у розмірі 1,44 млрд грн.
Нардеп пише, що через існування по суті «внутрішнього офшору» у вигляді спрощеної системи оподаткування при наданні послуг із доступу до мережі інтернет держава втрачає понад 3 млрд грн на рік.
За словами Кучерука, Гетманцев без «всяких аргументів» стверджує про те, що інтернет-провайдери не сплачують податки, купують сіре обладнання, мають гіршу якість і не дбають про персональні дані абонентів.
Директор інтернет-провайдера Elite-Line вказав, що голова комітету вказав неточні цифри (понад 4500) кількості провайдерів в Україні. Він наводить цифру в 3182 провайдери, які мають хоч одного абонента, і зауважив, що з них 1960 зареєстровані, як ФОП, а 1222 — ТОВ.
«455 з 456 перевірених в Опендатабот ФОП, внесених у реєстр провайдерів/операторів, використовували Спрощену систему оподаткування (ССО), тому можна прийняти, що всі 1960 ФОП з реєстру використовують ССО. 303 з 784 перевірених в Опендатабот ТОВ, внесених в реєстр провайдерів/операторів, використовували ССО»,- пише Кучерук.
Він також відмітив неточності в аргументах Гетманцева щодо доходів, оподаткування й інвестицій в обладнання серед провайдерів. «Давайте відповімо на просте питання – якщо чотири оператори вклали 70% капітальних інвестицій — то чому не працює інтернет від „Київстару“ в період блекаутів? А у «Волі»? Якщо такі великі суми інвестицій – то чому в купи «сірих операторів», яких так не любить Гетманцев- черги на підключення майже до кінця року?»,- запитує Микола Кучерук. За його словами, більшість абонентів на технології PON в Україні — це клієнти невеликих та середніх провайдерів, які використовують ССО (спрощену систему оподаткування).
«Невеликі та середні провайдери охоплюють у рази більше віддалених куточків України та малонаселених районів міст, ніж великі гравці. Вони готові працювати у селищах та малоповерхових будинках, куди великі гравці не зацікавлені вкладати гроші»,- говорить директор Elite-Line.
Він пояснив, що спрощена система оподаткування дає змогу невеликим провайдерам займатись розвитком власних мереж, а не «витрачати час на адміністрування податків». Кучерук нарікає на демпінг із боку великих гравців, який «дуже шкодить розвитку ринку телекомунікацій» в Україні.
«Найбільший оператор за кількістю клієнтів- ПрАТ «Київстар» через найнижче АРПУ- майже не платить податків з фіксованого зв’язку, не вкладається в сучасні технології (має мінімальну кількість клієнтів на технології PON)»,- стверджує Кучерук.
Директор Elite-Line також говорить, що «великі гравці не можуть швидко реагувати на кризові ситуації» й повільно відновлюють пошкоджені лінії після обстрілів».
«Великі гравці дуже багато часу не працюють під час надзвичайних подій. Бо в їхніх реаліях у них перестала працювати лише невеличка ділянка їхньої мережі й невеликий відсоток від загальної абонентської бази. У той час як для невеличких і середніх провайдерів будь-яке пошкодження мережі є суттєвим. І вони в рази швидше й оперативніше відновлюють зв’язок»,- вважає Микола Кучерук.