Росія змушена перенести терміни будівництва найпотужнішого у світі криголама до 2030 року через обстріли заводу «Енергомашспецсталь» у Краматорську.
Раніше Росія анонсувала, що до кінця десятиліття завершить будівництво, але реалізація проєкту ускладнилася через повномасштабне вторгнення в Україну. Про це повідомляють «Новини Краматорського району» з посиланням на Newsweek.
Росія хвалилася, що до кінця десятиліття матиме найпотужніший у світі криголам, але проєкт затягнувся через затримки, спричинені повномасштабним вторгненням в Україну та обстрілами виробничих потужностей, включно з заводом у Краматорську. Початковий термін будівництва анонсували на грудень 2027 року.
Саме ПАО «Енергомашспецсталь» мало поставляти деякі компоненти для будівництва найпотужнішого у світі криголама.
Різання сталі для криголама «Росія» розпочалося на верфі «Звезда» поблизу далекосхідного міста Владивосток у липні 2020 року. Проте, за повідомленням російської ділової газети «Коммерсант», до березня 2023 року будівництво корпусу просунулося лише на 5 відсотків, що становить лише третину від запланованого на той час обсягу.
Великі сталеві виливки, такі як роги керма та кронштейни гребного вала, спочатку були замовлені в українській компанії «Енергомашспецсталь». Проте розташування цього підприємства в Краматорську на Донеччині, на лінії фронту російського вторгнення, ускладнило будівництво корабля після того, як у 2022 році завод був пошкоджений ракетами, випущеними російськими військами по складу боєприпасів.
Це змусило росіян перейти до внутрішнього постачальника, який зможе поставити компоненти не раніше серпня 2025 року. Початкова вартість проекту, яка становила 128 мільярдів рублів (1,4 мільярда доларів), може зрости на 40-60 відсотків.
Відоме як судно класу «Лідер» і частина московського проекту 10510 з будівництва серії атомних криголамів, «Росія» буде оснащена двома ядерними реакторами типу РИТМ-400 і матиме загальну потужність 120 МВт, що вдвічі більше потужності найпотужніших на даний момент криголамів.
На зустрічі з прем’єр-міністром Росії Михайлом Мішустіним, Денис Мантуров заявив, що три атомні криголами «Арктика», «Сибір» і «Урал» вже працюють у Північному Льодовитому океані, і що «ми плануємо ввести в експлуатацію наступний криголам «Якутія» в кінці цього року».
«Ще три мають поповнити атомний флот між 2026 і 2030 роками», — додав він.
Маючи понад 600 футів у довжину та здатність пробивати понад 12 футів льоду, «Росія» займає центральне місце в планах Путіна щодо Північного морського шляху. Російський президент хоче, щоб до 2035 року арктичним маршрутом перевозилося не менше 130 млн тонн вантажів на рік.
Що зараз відомо про підприємство «Енергомашспецсталь»
«Новини Краматорського району» раніше повідомляли з посиланням на Міністерство економіки України про намір націоналізувати підприємство, що спеціалізується на виробництві спеціального литва та кованих виробів для різноманітних галузей промисловості. Докладніше можна ознайомитись за посиланням тут.