До цієї дискусії навіть долучився журналіст одного із київського видання.
А ми нагадаємо, що з ініціативою до Уряду, щодо зняття повної заборони на продаж та ввезення алкоголю у Донецькій області виступив журналіст інтернет-видання «Новини Краматорського району» Дмитро Браславський.
Дмитро вважає, що заборону на продаж і ввезення з метою реалізації алкоголю в Донецькій області має бути скасовано. Також у минулому матеріалі ми наводили три основні причини, які власно спонукали журналіста вийти з петицією до Уряду. Ознайомитись можна з ними ТУТ. Підписати петицію можна ТУТ.
На сторінці Дмитра Браславського у соціальній мережі фейсбук виникла справжня дискусія з цього приводу. До неї долучився інший журналіст з Києва Сергій Окунєв. Слід одразу зауважити, що його власна «експертна» думка не знайшла підтримки. Про це свідчить кількість вподобайок під його коментарем та кількість тих, хто вже підписав петицію. До речі, кількість людей, які підтримують петицію Дмитра росте що хвилини. За кілька днів його звернення підтримали більше трьох тисяч людей.
Тепер власне про думку іншого журналіста.
1. В Донецької області заборона є, а в інших, де також активні бойові дії – немає.
Логіка взагалі дуже сумнівна. В місті Х щось зробили правильно. А в місті B – не зробили. Тому давайте скасуймо в місті Х, щоб було по чесному.
Може тоді давайте зробімо петицію про заборону в Херсонської чи Запорізької? Я підтримую.
2. Ця заборона не працює, оскільки алкоголь все одно продається нелегально.
Тотальна помилка. Заборона абсолютно точно працює. Простий приклад – чи заборонено в Україні торгувати героїном? 100% так. Навіть є суворе покарання за це. Чи торгують? Звісно торгують. Дуже великий ринок, дуже багато наркоманів які десь регулярно беруть дозу. Висновок? Давайте скасуймо заборону, бо все одно торгують? Є купа досліджень що таке “крокова доступність” і як вона впливає на отримання того чи іншого товару. Наркоман завжди знайде героїн. Алкоголік завжди знайде бутилку. А 90%, коли побачать, що немає в крокової доступності – не будуть шукати.
Якщо хтось порушує закон – треба не скасовувати закон, аби його не порушували, а треба притягати до відповідальності.
Чи зменшилося вживання алкоголю в Донецької області після введення заборони? 100% так. Значить заборона працює. Я думаю (це моє припущення) взагалі десь відсотків на 70% зменшилося вживання. У вас є дослідження, які показують, що чорний ринок повністю покриває такий самий попит, як був до заборони? І що вживання не зменшилося геть? Нема такого дослідження і бути не може.
3. Ми втратили податки в бюджет регіону.
Спеціально прогуглив. На жаль, рахуються податки тільки за алкоголь ПЛЮС тютюн. Тільки за алкоголь немає цифр. У 2019 році, до пандемії, Донеччина отримувала 30 мільйонів за ліцензію на алкоголь+тютюн. Плюс 50 мільйонів за продаж. Якщо рахувати, що тютюн залишаться в продажі то можна ділити, умовно, навпіл.
Сказати що це копійки – це нічого не сказати. Це пил. Наприклад, один сайт Онліфанс за рік сплачує податків в Україну майже стільки ж. Це не жарт. Порахуйте скільки витрачається грошей в Донецької області, навіть на цивільні потреби у 2022-23 році та зрозумієте, зо 30-50 мільйонів ну це просто смішно.
Тепер стратегічне питання. А яка, власне, користь від повернення алкоголю? Тільки не треба казок про податки (читати пункт 3).
От є історія про медичний канабіс. Є аргументи за, є аргументи проти. Є користь від нього, є шкода.
Яка є користь від алкоголю? Ніякої користі немає. Виключно шкода. Якщо людина не може без алкоголю, навіть в умовах війни – це проблема, може навіть медична, цієї людини.
А які плюси від заборони? Плюсів тисяча. Знов таки, можу написати про це дисертацію. Відкрийте будь-який звіт національної поліції по злочинність в Україні. І прогляньте що таке алкоголь, зокрема, в Донецької області. Скільки це викликів поліції, скільки це знищеного майна, скільки це бійок, крадіжок, нападів на людей тощо. Бачив стару статистику, здається за 2013 рік – чи то не 70% людей в українських в’язницях потрапили туди, бо скоїли злочин в стані алкогольного сп’яніння.
Спитайте у будь-якого лікаря в Донецької області, який працює в приймальному відділенні будь-якої лікарні, скільки до війни було в % пацієнтів, які потрапили в лікарню так чи інакше через алкоголь (хвороби, травми тощо). І скільки зараз.
Я буквально пару місяців тому провів як волонтер 3 доби в одної з лікарень міста Краматорськ. За три доби був один п’яний мужик. Спитав у тих, хто там працює – до війни їх було б десяток, а в празники – кілька десятків. А це все, до речі, навантаження на податки! Про яки так піклується автор петиції.
Редакції «Новини Краматорського району» невідомо достовірно, звідкіля у пана Окунєва дані про цифри по Донецькій області у 30-50 мільйонів. Однак достовірно відомо про те, що тільки бюджет Краматорська за 2022 рік недоотримав 56 мільйонів гривень через заборону продажу алкогольної продукції. Про таку суму повідомляв начальник Краматорської міської військової адміністрації Олександр Гончаренко у своєму звіті по бюджету за 2022 рік. За його інформацією, плановий збір по акцизу на 2022 рік становив 71,3 млн грн, але за рік бюджет отримав лише 15,334 млн грн (21,5%).