Донецька облдержадміністрація витратила понад 14 млн грн на утримання управління запобігання та виявлення корупції.
За даними «Новини Краматорського району», отриманими у відповіді від Донецької ОДА, на утримання управління з 2020 року було витрачено понад 14 мільйонів гривень.
Як зазначається в документі, управління запобігання та виявлення корупції було створене 25 травня 2020 року тодішнім головою ОДА та керівником військово-цивільної адміністрації Павлом Кириленком. Цього ж року було проведено зміни у структурі апарати Донецької облдержадміністрації. Було збільшено загальну чисельність департаменту з питань цивільного захисту, мобілізаційної та оборонної роботи на 2 штатні одиниці за рахунок зменшення штатної чисельності управління з питань видачі документів дозвільного характеру та надання адміністративних послуг. Також було реорганізоване управління взаємодії з правоохоронними органами, запобігання та виявлення корупції загальною чисельність 11 штатних одиниць, а перетворено в управління запобігання та виявлення корупції загальною чисельністю в 11 штатних одиниць.
У відповіді також зазначено, що станом на 6 вересня 2024 року штатна чисельність працівників управління запобігання та виявлення корупції становить 10 осіб, але фактично зайняті лише 5 посад. Відповідаючи на питання щодо витрат бюджетних коштів на утримання управління з моменту його створення, вказано, що управління не є юридичною особою публічного права, не має власної печатки, найменування, самостійного балансу чи рахунків у Державній казначейській службі України. Управління входить до складу апарату Донецької ОДА як структурний підрозділ, тому ведення бухгалтерського обліку здійснюється по всій установі загалом.
Через це облдержадміністрація не може надати окрему інформацію щодо витрат бюджетних коштів (окрім зарплати) на утримання управління за період з моменту його створення до серпня 2024 року.
Щодо заробітної плати працівників управління, середня оплата праці у 2024 році становить трохи більше 39 тисяч гривень. Загальні видатки на заробітну плату з моменту утворення управління запобігання та виявлення корупції до серпня 2024 року склали 14 млн 566 тисяч 710 гривень і 86 копійок. Важко уявити, скільки грошей платників податків витрачено на утримання цього управління.
Що стосується повноважень управління, у відповіді зазначено, що воно не наділене правами на збір та узагальнення інформації щодо кількості кримінальних проваджень, які були розпочаті завдяки його діяльності, чи сум, на які попереджено можливі зловживання посадовими особами облдержадміністрації. Тому відповідна інформація відсутня.
Таким чином, виходить, що нікому невідомо, що саме «накопали» працівники так званого антикорупційного управління і який реальний ефект їхньої роботи для суспільства, громадськості та, найголовніше, платників податків Донецької області. Виглядає так, що штат працівників існує лише заради самого штату. А яка віддача? Якщо з бюджету було витрачено 14 мільйонів гривень на їх утримання, то логічно було б очікувати, що їхня діяльність мала б повернути до бюджету хоча б 30-50 мільйонів гривень.
Проте, якщо уважно ознайомитися з посадовими інструкціями, наприклад, начальника управління та головного спеціаліста, можна побачити, що працівники управління Донецької облдержадміністрації все ж таки мають певні повноваження. Ось, наприклад, посадова інструкція головного спеціаліста управління запобігання та виявлення корупції облдержадміністрації, а також посадова інструкція начальника цього управління.
Звісно, редакція не могла не зазирнути до декларації керівника управління, про яке йде мова. Цікаво, що очолює його колишній працівник одного з правоохоронних органів Олег Ставицький. Згідно з оприлюдненою ним декларацією про майновий стан за 2023 рік, він є власником квартири площею 64 кв. м. у Краматорську, яку він придбав ще у 1995 році. Крім того, у власності Олега Миколайовича є гараж площею 18 кв. м. Примітно, що, за даними декларації, колишній працівник правоохоронного органу не володіє автомобілем.
Дружина Олега Ставицького, згідно з його декларацією, володіє земельною ділянкою площею 1000 кв. м, а також автомобілем марки NISSAN, модель QASHQAI, випуску 2019 року. Право власності на земельну ділянку було отримано у 2018 році. Придбано автівку було у 2019 році за 731 тисячу 900 гривень.
Заробітна плата Олега Ставицького за основним місцем роботи в управлінні запобігання та виявлення корупції за минулий рік склала 736 409 гривень. Пенсія за минулий рік становила 116 238 гривень. Крім цього, Олег Миколайович отримав відсотки у банку на суму 24 340 гривень, а також допомогу ВПО та на комунальні послуги в розмірі 2 813 гривень.
Дружина Олега Ставицького отримувала пенсію в сумі 39 000 гривень за рік, відсотки у банку — 10 686 гривень, а також разом із чоловіком отримали благодійну допомогу ВПО по 6 600 гривень кожен.
При цьому родина має значні готівкові кошти та заощадження на банківських рахунках. Олег Ставицький задекларував готівкові кошти в доларах США на суму 45 тисяч, у гривнях — 300 тисяч, а також 10 тисяч євро. Крім того, на банківських рахунках він зберігає 200 тисяч гривень.
Дружина Олега Ставицького також має заощадження на банківських рахунках: 120 тисяч гривень у «ПриватБанку» та 100 тисяч гривень в «ОщадБанку».
Отже, на утримання управління запобігання та виявлення корупції Донецької облдержадміністрації було витрачено понад 14 мільйонів гривень з моменту його створення. Незважаючи на значні витрати, ефективність роботи цього управління залишається під сумнівом, оскільки немає чітких результатів його діяльності. Декларація керівника управління, Олега Ставицького, показує наявність значних грошових активів як у нього, так і у його родини, що викликає додаткові питання щодо діяльності та користі управління для платників податків області.