Суперечка щодо тарифів ОКП «Донецьктеплокомуненерго»: Верховний Суд України ухвалив остаточне рішення.
Конфлікт щодо застосування тарифів на теплову енергію в Донецькій області виник між ОКП «Донецьктеплокомуненерго» та ГУ Держпродспоживслужби в Донецькій області. Причиною стала скарга мешканців одного з будинків у Слов’янську, що належить до ОСББ, які звернулися до контролюючого органу через неправомірність тарифів.
Про це повідомляють “Новини Краматорського району” з посиланням на судовий реєстр.
Будемо вдячні саме Вам, якщо підпишитесь на телеграм-канал «Новини Краматорського району» за посиланням ТУТ.
За даними з реєстру судових рішень, 31 жовтня 2024 року Верховний Суд України нарешті розглянув позов ОКП «Донецьктеплокомуненерго» до ГУ Держпродспоживслужби в Донецькій області щодо визнання протиправними та скасування припису та рішення, пов’язаних з тарифами на теплову енергію.
Позивач стверджував, що припис та рішення контролюючого органу, видані в березні 2021 року, були незаконними, прийнятими з порушенням чинного законодавства та базувалися на помилкових висновках.
Деталі припису ГУ Держпродспоживслужби в Донецькій області щодо тарифів ОКП «Донецьктеплокомуненерго»
4 березня 2021 року ГУ Держпродспоживслужби в Донецькій області видало припис № 2, яким зобов’язало ОКП «Донецьктеплокомуненерго»:
Застосовувати чинні тарифи на постачання теплової енергії та гарячої води до укладення нових договорів із споживачами.
Не стягувати плату за абонентське обслуговування за ці послуги до моменту укладення нових договорів.
Усунути порушення у 30-денний термін та провести перерахунок мешканцям будинку в Слов’янську на суму 208 251,87 грн з ПДВ згідно з постановами Кабінету Міністрів України № 830 від 21 серпня 2019 року та № 1182 від 11 грудня 2019 року.
Привести тарифи у відповідність до законодавчих норм, зокрема Закону України «Про ціни та ціноутворення» та постанови КМУ «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на комунальні послуги», і подати їх на затвердження органам місцевого самоврядування.
Повідомити про виконання припису у 3-денний термін після усунення порушень.
Адміністративні санкції:
9 березня 2021 року, після виявлення неправомірного підвищення тарифів і стягнення плати за абонентське обслуговування з жовтня 2020 року по січень 2021 року, ГУ Держпродспоживслужби оштрафувало ОКП «Донецьктеплокомуненерго» на 99 066,75 грн. Також підприємство було зобов’язане повернути споживачам необґрунтовано стягнуту суму у розмірі 99 066,75 грн.
Не погоджуючись з такими приписом та рішенням відповідача, ОКП «Донецьктеплокомуненерго», звернулося до суду з позовом за захистом порушених, на його думку, прав та інтересів.
Редакція не вдаватиметься до всіх судових деталей, адже матеріали справи займають близько 20 сторінок. Зацікавленим читачам пропонуємо ознайомитися з повним текстом судового рішення за посиланням ТУТ.
Зазначимо, що спір навколо тарифів виник ще за часів пандемії COVID-19, коли діяла заборона на встановлення та застосування нових тарифів для населення. Попри це, тодішній керівник Донецької ОДА Павло Кириленко підписав розпорядження про підвищення тарифів для підприємства обласного підпорядкування «Донецьктеплокомуненерго».
У суді комунальне підприємство посилалося саме на це розпорядження як підставу для підвищення тарифів. Однак колегія суддів визнала ці аргументи безпідставними.
«Що стосується аргументів скаржника про те, що ним були використані тарифи, які 29 липня 2020 року затверджені розпорядженням голови Донецької обласної державної адміністрації № 805/5-20, яке було чинним, не скасовано і є таким, що підлягає обов’язковому виконанню позивачем, колегія суддів вважає їх безпідставними, оскільки ОКП «Донецьктеплокомуненерго» є особою, яка самостійно формує тарифи на послуги і подає їх на затвердження до Донецької обласної державної адміністрації», — йдеться у судовому рішенні.
На момент прийняття цього розпорядження (29 липня 2020 року) вже діяли обмеження щодо укладання нових договорів відповідно до Закону № 540-ІХ (чинного з 2 квітня 2020 року). Таким чином, ОКП «Донецьктеплокомуненерго» було обізнане про зміни, внесені до пункту 3 розділу «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2189-VIII.
З огляду на зазначене, Верховний Суд підтримав висновки судів попередніх інстанцій щодо відмови у задоволенні позову ОКП «Донецьктеплокомуненерго» про визнання протиправним та скасування припису ГУ Держпродспоживслужби в Донецькій області від 4 березня 2021 року № 2 в частині пункту 3.
Суть припису: зобов’язання усунути порушення у сфері застосування державних регульованих тарифів та провести перерахунок плати мешканцям будинку у розмірі 208 251,87 грн з ПДВ відповідно до постанов Кабінету Міністрів України № 830 від 21 серпня 2019 року та № 1182 від 11 грудня 2019 року.
Також колегія суддів визнала правомірними рішення судів першої та апеляційної інстанцій про відмову в задоволенні позову щодо скасування рішення ГУ Держпродспоживслужби від 9 березня 2021 року про накладення адміністративно-господарських санкцій.
Причина відмови: рішення про застосування штрафу було ухвалене через встановлені порушення порядку застосування державних регульованих тарифів на послуги з теплопостачання та гарячого водопостачання для мешканців будинку, оскільки підприємство неправомірно підвищило тарифи, попри чинні на той момент договори про надання комунальних послуг, укладені до 1 травня 2019 року.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підприємства є необґрунтованими та похідними від рішення про застосування штрафних санкцій.
Якщо простою мовою, то тепер ОКП «Донецьктеплокомуненерго» має провести перерахунок та повернути різницю в тарифах для споживачів теплової енергії одного з будинків в сумі 208 мільйонів 251 тисяча 87 грн з ПДВ. Також підприємство має привести у відповідність тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії та гарячої води для всіх споживачів.
Юристи редакції зазначили, що це судове рішення має стосуватися не лише одного будинку в Слов’янську. ОКП «Донецьктеплокомуненерго» зобов’язане не лише привести тарифи у відповідність, але й провести перерахунки для всіх споживачів, зокрема для деяких в Краматорську. Це може обернутися значними сумами, йдеться про мільйони, а можливо й мільярди гривень.