У липні цього року Донецька ОДА повідомила, що обласна влада працює над проєктом з безкоштовного надання скрапленого газу жителям області.
Планувалося, що жителі Донецької, Сумської та Харківської областей зможуть отримувати газ у балонах в рамках експериментального проєкту. Про це інформують «Новини Краматорського району». Програму анонсували прем’єр-міністр Денис Шмигаль на засіданні уряду та тодішня очільниця Мінреінтеграції Ірина Верещук.
Будемо вдячні саме Вам, якщо підпишитесь на телеграм-канал «Новини Краматорського району» за посиланням ТУТ.

Проєкт мав особливо підтримати ветеранів, багатодітні родини, самотніх людей, осіб з інвалідністю та малозабезпечених громадян. Проте, закінчується жовтень, а на Донеччині, за інформацією від Донецької ОДА, процес досі перебуває на підготовчому етапі. Хоча програма вже мала запрацювати цього місяця.
З урядової Постанови України випливає, що скраплений газ для реалізації програми мав надійти Україні як гуманітарна допомога від Об’єднаних Арабських Еміратів. Проте, згідно з відповіддю Донецької ОДА, станом на зараз Україна цей газ ще не отримала. З отриманих відповідей від Донецької ОДА та АТ «Донецькоблгаз» можна зробити висновок, що газ не надійшов через те, що уряд та обласні адміністрації виявилися неготовими до його прийняття та зберігання.
В АТ «Донецькоблгаз» пояснили, що відповідне обладнання було побудовано та введено в експлуатацію ще в кінці 1960-х років, а після початку АТО на Донеччині в 2014 році — виведено з експлуатації та законсервовано через відсутність постачання скрапленого газу.
«Тобто понад 9 років технічне обслуговування та ремонт цього обладнання не проводилися. Запасні частини для ремонту на українському ринку відсутні, що значно ускладнює процес повернення цього обладнання в робочий стан», — зазначено у відповіді «Донецькоблгаз».
АТ «Донецькоблгаз» додатково повідомляє, що для зберігання та наповнення скрапленого газу має п’ять ємностей загальним об’ємом 250 м³. Наразі товариство вже виконало поточний ремонт і зачистку резервуарів, а також залучило відповідні організації для державної повірки, експертного обстеження та технічної діагностики ємностей.
Щодо наявності балонів для населення, призначених для закачування скрапленого газу, «Донецькоблгаз» не повідомляє про їх наявність. Однак звертає увагу, що відповідно до пунктів 15 і 16 Порядку реалізації експериментального проєкту з розподілу гуманітарної допомоги у вигляді скрапленого газу для побутових споживачів в умовах воєнного стану, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2024 року №883, забезпечення необхідної кількості побутових балонів покладається на Міністерство енергетики, Міністерство закордонних справ та Мінреінтеграції. У разі нестачі балонів, отриманих від донорів, відповідні обласні адміністрації повинні вжити заходів для закупівлі необхідної кількості балонів за рахунок місцевих бюджетів.
У відповіді на запит також йдеться про те, що введення в експлуатацію потужностей для прийому та передачі скрапленого газу ускладнено низкою чинників. Найбільш вагомою проблемою є відсутність фінансування. Порядком реалізації даного проєкту зазначено, що джерелами фінансування є донорська матеріально-технічна допомога та гуманітарна допомога, що надається іноземними та вітчизняними донорами. Також джерелами компенсації, які стосуються заходів з утримання та обслуговування газонаповнювального пункту є місцеві бюджети.
«Станом на зараз в АТ «Донецькоблгаз» відсутні джерела фінансування виконання ремонтних робіт на технологічному обладнанні газонаповнювального пункту з метою введення його в експлуатацію. На підставі цього нами було направлено до Донецької ОВА письмове звернення з приводу подальшого фінансування ремонтних робіт, проте дане питання залишається відкритим»,-йдеться в тексті відповіді.
У Донецькій ОДА також надали роз’яснення щодо ситуації зі скрапленим газом. На сьогодні фактичне місце приймання та фасування скрапленого газу для населення Донецької області ще не визначене. Відповідно до офіційної відповіді, кошти з обласного бюджету для реалізації цієї програми не залучені.
«Передусім, кошти обласного та місцевих бюджетів спрямовуються на підтримку сил і засобів оборони», — зазначив в.о. директора департаменту розвитку базових галузей промисловості Владислав Бойко.
Виконуючий обов’язки керівника департаменту також поінформував, що Радою оборони Донецької області визнано АТ «Донецькоблгаз» оператором газорозподільних систем для зберігання газу та виконання усіх технологічних послуг за експериментальним проєктом.
Попри певні затримки у реалізації програми, за даними районних військових адміністрацій, потребу в забезпеченні скрапленим газом на Донеччині мають понад 20 тисяч домогосподарств, хоча ця цифра є попередньою.
Зокрема, допомога у вигляді скрапленого газу потрібна таким громадам:
Покровський район: Білозерська МТГ, Гродівська СТГ, Добропільська МТГ, Покровська МТГ, Удачненська СТГ, Шахівська СТГ;
Волноваський район: Великоновосілківська СТГ, Комарська СТГ;
Краматорський район: Черкаська СТГ, Дружківська МТГ, Іллінівська СТГ, Костянтинівська МТГ, Краматорська МТГ, Миколаївська МТГ, Новодонецька СТГ, Олександрівська СТГ, Святогірська МТГ, Слов’янська МТГ, Лиманська МТГ.
Є надія, що анонсована урядова експериментальна програма, хоч і з затримкою, все ж запрацює, і Україна перед європейськими донорами покаже себе як держава, здатна швидко розв’язувати проблемні питання. Водночас, існує ризик, що в березні цей газ може вже втратити актуальність для населення.